10 września o godz. 9:00 w Lubańskim Centrum Historycznym zadzwonił domofon. Kilkanaście sekund później 23 osobowa grupa pełnych życia i entuzjazmu 6-letnich przedszkolaków pod pilnym okiem 5 opiekunów znalazła się w sali wystawienniczej. Tam przywitał ich Łukasz Tekiela w stroju XVII-wiecznego strażnika.
Dzieci widząc osobę w historycznym przebraniu a w dodatku uzbrojoną, od razu się wyciszyły. Szybko jednak ciekawość zastąpiła strach. Dzieciaki otoczyły strażnika sprzed wieków i zaczęły zasypywać go pytaniami. Pytały dlaczego właśnie taki strój, jak ciężki jest hełm i muszkiet. do czego służyły drewniane pojemniczki przy pasie i czym na co dzień zajmował się i gdzie przebywał strażnik miejski. Po otrzymaniu odpowiedzi na zadane pytania dzieciaki podeszły pod model Wieży Brackiej. Tam nastąpił prawdziwy wybuch dziecięcego entuzjazmu. Zadziwiające było to, że prawie każdy przedszkolak potrafił nazwać obiekt, którzy przedstawia model. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały ciekawostek związanych z historią Wieży, po czym kilkoro z nich przystąpiło do rozmontowywania elementów stroju strażnika. Wtedy nastał czas na przymierzanie hełmu i rywalizację, kto dłużej utrzyma w górze ciężki muszkiet.
Po wszystkich tych przygodach nastał czas na zwiedzanie samej wieży. Dzieci się bały, ale twardo podążały na szczyt. Kiedy wróciły na dół na ich buziach widać było zadowolenie, że dały radę pokonać 127 stromych schodów. Po otrzymaniu pamiątkowych kart pocztowych przedszkolaki opuściły Lubańskie Centrum Historyczne.
Na koniec warto przypomnieć, że każda zorganizowana grupa może wziąć udział w zajęciach historycznych w Lubańskim Centrum Historycznym - oczywiście po wcześniejszym uzgodnienie terminu i tematu spotkania. W tym celu zapraszamy do kontaktu z pracownikami Łużyckiego Centrum Rozwoju, tel. 75 64 56 603, e-mail: promocja@luban.pl.