Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-11-2014

W listopadzie zakończy się trwający rok projekt Rewitalizacji Społecznej Śródmieścia Miasta Lubań, którego liderem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubaniu. W czasie jego trwania pół miliona złotych pozyskane przez MOPS i partnerów z Europejskiego Funduszu Społecznego zmieniło się w kilkadziesiąt form aktywności zaproponowanych kilku grupom lubanian. Co mieściło się w zakresie tego programu?

Beata Jurak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu: W ramach rewitalizacji bawiono się i uczono, prowadzono działania społeczne, organizowano spotkania, wyjazdy, występy, warsztaty, szkolenia, konsultacje, imprezy i akcje. Wzięło w nich udział łącznie 113 uczestników. Dzięki zaproszeniu do projektu partnerów, którzy opracowali ofertę na podstawie swoich doświadczeń, propozycje aktywności były skierowane do różnych grup. Lubański Hufiec ZHP wciągnął młodzież do wspólnej nauki i zabawy, organizując szkolenie pierwszej pomocy, szkolenie żeglarskie i łączące pokolenia warsztaty fotograficzne. Prawdziwą atrakcją był także obóz harcerski w środku miasta. Z młodzieżą pragnącą realizować własne pomysły na kulturalne i społeczne przedsięwzięcia pracowało z kolei wprawione w realizowaniu różnorakich inicjatyw Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego Pogranicze. Młodzi liderzy w praktyce nauczyli się przygotowywać i prowadzić własne projekty, sami zorganizowali wycieczkę na Zamek Czocha, spływ kajakowy, artystyczne warsztaty i konkurs plastyczny.

Swoją przestrzeń działania otrzymały także osoby starsze, dzięki działaniu „Akademia Seniora” prowadzonemu przez Ośrodek Wsparcia Dziennego. Tu uczestnicy projektu brali udział w wykładach, zajęciach, wyjazdach do filharmonii i teatru a następnie przygotowali i wystawili sztukę teatralną „Teraz albo nigdy”. Starsi i doświadczeni liderzy – członkowie działających w Lubaniu organizacji pozarządowych przygotowali DAR dla Lubania, czyli Dzień Aktywnej Rodziny. Podczas imprezy, której koncepcję wypracowali sami, podzielili się swoim zapałem, charyzmą i pasją z wszystkimi mieszkańcami miasta, wystawiając ponad 20 stanowisk, angażujących lubanian do wspólnej zabawy. W organizacji DAR-u wsparło ich SP-ZFST Pogranicze i Łużyckie Centrum Rozwoju.

Pogranicze w ramach działania „Pozarządowy Lubań” przygotowało również specjalną publikację-przewodnik po lubańskim świecie ludzi aktywnych. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej wyciągnął pomocną dłoń do osób zmagających się z różnego rodzaju życiowymi problemami, oferując bezpłatne konsultacje z ekspertami, pomagającymi je rozwiązać – pedagogiem, psychologiem i radcą prawnym. W MOPS partnerzy projektu otrzymywali także pomoc w postaci spotkań ze „specjalistą dla specjalistów” – superwizorem. Z osobami, chcącymi poprawić swoją pozycję na rynku pracy – znaleźć pracę lub poprawić warunki zatrudnienia pracowało Łużyckie Centrum Rozwoju. Uczestnicy zadania pn. „Teraz Ty” ukończyli szkolenia zawodowe, m. in. kurs obsługi kas fiskalnych z minimum sanitarnym, kurs fryzjerski, kurs języka niemieckiego, kurs prawa jazdy kat. B i bardzo zaangażowali się w indywidualne i grupowe szkolenia uniwersalnych umiejętności przydatnych w pracy i w czasie jej poszukiwania. Z podsumowań dokonywanych na koniec każdego działania wynika, że uczestnicy wszystkich zadań nie mieli wątpliwości co do przydatności pomocy, którą otrzymali. Na początku mało kto rozumiał ideę tego programu, a na końcu uczestnicy pytali nas, czy i kiedy planujemy kolejne takie przedsięwzięcia. To pokazuje, że zapotrzebowanie było ogromne i oznacza sukces prowadzonego przez nas projektu.
Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania:
Możemy być naprawdę zadowoleni z tak efektywnego wykorzystania funduszy z Unii Europejskiej. Dzięki temu projektowi widać, że służą one nie tylko temu, by budować nowe obiekty, ale także by budować relacje między ludźmi. Powoli, z mozołem, ale i – jak widać - z sukcesami wypełniamy treścią, ożywiamy społecznie i kulturowo nasze pięknie wyremontowane centrum.
Sukcesem tego projektu jest każda godzina, którą wspólnie spędziliśmy nie w mieszkaniu, nie przed komputerem, ale razem z innymi lubanianami, bawiąc się, ucząc, pomagając, działając. W ramach projektu powstały fantastyczne pomysły i najbardziej cieszy, że nie skończą się one wraz z projektem. Akademia Seniora nadal będzie działać przy Ośrodku Wsparcia Dziennego a stroje uszyte w ramach zajęć wykorzysta Historyczna Straż Miejska, za rok znów pomożemy społecznikom przygotować ich DAR, czyli Dzień Aktywnej Rodziny, zawiązała się przy ZHP grupa żeglarska, która będzie działać dalej, młodzi liderzy chcą przy wsparciu Stowarzyszenie P-ZFST Pogranicze zrealizować kolejne swoje inicjatywy.
(ŁCR)
 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...