Zamek Czocha to miejsce tajemnicze, trochę mroczne, ale z pewnością magiczne. Dlatego właśnie stał się istnym eldorado dla fanów książek J.K. Rowling z serii o Harrym Potterze. Perłę turystyczną powiatu lubańskiego zamienili w prawdziwą szkołę czarów i magii. W ostatnich dniach świat obeszła informacja, że czarodzieje planują kupić zamek Czocha. Właściciele zamku zapewniają, że nie jest on przeznaczony na sprzedaż.
W listopadzie ubiegłego roku na zamku pojawili się czarodzieje z 11 krajów świata. Młodzi entuzjaści powieści i filmu o Harrym Potterze z Polski i Danii odpowiednio ucharakteryzowani stworzyli LARP pod nazwą „College of Wizardry” (ang. live action role-playing) czyli wydarzenie społeczne, którego uczestnicy wcielali się w role. Przebieg LARPa był nieprzewidywalny. Tworzona opowieść zależała tylko i wyłącznie od uczestników tej zabawy.
Gracze brali udział w wydarzeniach znanych z kart powieści. Za organizację odpowiadali polscy wolontariusze ze stowarzyszenia Liveform oraz Duńczycy z Rollespilsfabrikken. 28 lutego uruchomili zbiórkę pieniędzy na jednym z globalnych serwisów crowdfundingowych (społecznościowe finansowanie). Każdy internauta zainteresowany projektem może dokonać wpłaty i kupić przysłowiową cegiełkę. Chętnych do wsparcia inicjatywy nie brakuje, ponieważ w kilka dni udało się zebrać ponad 26 tysięcy dolarów. Głównym celem jest zebranie 50 tysięcy dolarów, co umożliwi zorganizowanie w listopadzie 2015 kolejnej edycji eventu dla miłośników czarów.
foto: wikimedia.org
Inicjatywa jest niewątpliwym sukcesem. Dzięki tego typu wydarzeniom Zamek Czocha, ale także i jego okolice mają szansę przyciągnąć turystów. TIME, VICE, USA Today, MTV, People Magazine, Good Morning America, Die Welt, The Telegraph, Cosmopolitan and Teen Vogue to tylko kilka mediów, które opisały wydarzenia z listopadowego pobyty czarodziejów na Zamku Czocha.
Magiczna aura panująca na zamku sprawiła, że fani Pottera planują przyjechać ponownie w kwietniu.
Zamek Czocha owiany nutką tajemniczości upodobali sobie filmowcy – kręcono tu wiele filmów m.in. „Gdzie jest generał…”, „Wiedźmin” , ,,Tajemnica twierdzy szyfrów" , „Poza lasem Sherwood”. Każdy taki medialny sukces tego położonego w bliskim sąsiedztwie zabytku oznacza zwiększony ruch turystyczny w całym naszym regionie i zwiększa jego rozpoznawalność.
tekst: ŁCR
Foto: wikimedia.org