Jak pokazują toczące się w kraju dysputy, publiczne bezpieczeństwo to niebezpieczny temat. I właśnie tę dziedzinę 29 września br. wzięli pod lupę lubańscy radni. Sensacji nie było. W wymiarze lokalnym wszystko jak zwykle okazało się po prostu masą pracy, którą trzeba wykonać a potem przedstawić jej efekty przedstawicielom mieszkańców.
Informację o stanie bezpieczeństwa publicznego za miniony rok przedstawili szefowie instytucji i służb bezpośrednio związanych z tematem. Najwięcej emocji radnych wzbudziło wystąpienie Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu mł. insp. Artura Ciupy. Przedstawiając dane komendant podkreślił, że poziom podobnych do siebie wykroczeń i jest mniej więcej stały, zmieniają się jedynie realia, istnieją pewne mody. A. Ciupa opowiedział również o sukcesach lubańskiej policji, zarówno śledczych jak i organizacyjnych (jest nim bez wątpienia remont budynku komendy). Nie krył także wcale, że policyjna robota to często także trudności, niekoniecznie łatwe do pojęcia przez laików, ale niestety dobrze znane np. liczącym każdy grosz i starającym się nawigować w gąszczu zmieniających się przepisów samorządowcom.
Radni zadali wiele pytań, szczególnie interesując się pracą dzielnicowych i szeroko pojętymi zagadnieniami ruchu drogowego w mieście. Następnie głos zabrał Prokurator Rejonowy Andrzej Nestorowicz, potwierdzając tendencje opisane przez komendanta policji. Szczególnie zaciekawiły radnych opisane przez niego zmiany w prawie określającym procedurę postępowania sądowego w sprawach karnych. St. bryg. mgr inż. Roman Mroczkowski, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu we właściwym sobie konkretnym stylu zapewnił o gotowości do działań, skuteczności i doskonałym wyszkoleniu lubańskich strażaków. W statystykach swej jednostki podkreślił fatalny wpływ tegorocznej suszy i działań podpalaczy.
Ciekawym postulatem, podjętym również później w rozmowie z radnymi było powołanie do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubaniu. Ostatni głos zabrał Jan Baniak – Komendant Straży Miejskiej w Lubaniu, streszczając działania jednostki w ubiegłym roku i jak zwykle przedstawiając je w szerszej perspektywie krajobrazu społecznego naszego miasta.
Po tak treściwej części sprawozdawczej na radnych czekały jeszcze ważkie decyzje. Najważniejsza z nich dotyczyła wieloletniej prognozy finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2015-2024 – dokumentu, który określa zarys większych miejskich wydatków na okres dziewięciu przyszłych lat. Oprócz tego rozpatrzono skargi, podjęto uchwały porządkujące sprawy pomników przyrody i przyjęto inne uchwały regulujące funkcjonowanie miejskich struktur. Przegłosowano również zmianę statutu Związku Gmin Kwisa, który będzie miał siedzibę w Urzędzie Gminy Lubań.
Zwieńczono również pracę doraźnej komisji statutowej, która miała ostatecznie wyjaśnić reguły, według których toczą się obrady w komisjach Rady Miasta, a także stworzyć kodeks etyki radnego. Radni przyjęli uchwałą zaproponowane zmiany w Statucie Miasta Lubań a kodeks, po odczytaniu, przyjęto jako rezolucję. Ostatnią decyzją był wybór ławników do Sądu Rejonowego w Lubaniu na kadencję 2016-2019. Był on o tyle łatwy, że liczba formalnie prawidłowych zgłoszeń do pełnienia tej funkcji równała się liczbie potrzebnych ławników.
(ŁCR)