Wczoraj w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Lubaniu otwarto klasę pod patronatem Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Klasa ta będzie kształcić, poszukiwanych na rynku pracy techników mechaników oraz operatorów obrabiarek skrawających.
Takimi właśnie działaniami strefa chce zachęcić pracodawców do angażowania się i utożsamiania z potrzebami szkoły, do współtworzenia kolejnych partnerskich inicjatyw.
- Jest to efekt bardzo dobrej współpracy z władzami strefy ekonomicznej oraz Lubania. Wczoraj otwarto nowy gabinet dydaktyczny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Lubaniu. Jest on wyposażony w nowoczesne pomoce dydaktyczne. Zależy nam na nawiązaniu współpracy z przedsiębiorcami, aby nasze kształcenie odpowiadało warunkom panującym na rynku pracy. Jest to ogromne wsparcie dla powiatu za które bardzo serdecznie dziękujemy. - mówi Walery Czarnecki, starosta lubański.
Generalny remont pracowni, jej wyposażenie od podstaw – od ołówka aż po nowoczesne narzędzia kosztowało prawie 100 tys. zł. Wysoce specjalistyczna sala do nauki teoretycznych przedmiotów zawodowych jest doskonałym podłożem dalszej edukacji – w praktyce, w rzeczywistych warunkach, już u pracodawcy. Wpisuje się w ogólnopolski trend kształcenia uczniów dla potrzeb lokalnych rynków pracy. Miejmy nadzieję, że wykreowany w ten sposób swoisty układ synergii zapewni dostęp do kompetentnych i wykwalifikowanych pracowników na terenie naszego powiatu.
- Zależy nam na wzmacnianiu edukacji zawodowej w mieście, bo regularnie odbieramy sygnały od lubańskich przedsiębiorców, którzy mówią nam, że potrzebują wykwalifikowanej kadry. Z drugiej strony jest lubańska młodzież, która musi mieć perspektywy. Znając potencjał młodych ludzi i kadry dydaktycznej jestem pewien, że to bardzo dobrze zainwestowane przez strefę pieniądze - mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.
- Bardzo konsekwentnie realizuję założone plany: trzy klasy pod patronatem, różne kierunki kształcenia, różne rynki lokalne i różne zapotrzebowanie pracodawców. Dziś diagnozowany przez nas rynek pracy wskazuje pożądane kierunki kształcenia. Staramy się stworzyć młodzieży najlepsze możliwości do nauki, zarówno przedmiotów teoretycznych, jak i praktycznych – podkreśla Iwona Krawczyk, prezes zarządu kamiennogórskiej strefy.
Sale pod patronatem kamiennogórskiej strefy już działają w: Jeleniej Górze i Kamiennej Górze. Są jedną z inicjatyw Strefowego Klastra Edukacyjnego, którego kamiennogórska strefa jest pomysłodawcą. To nie pierwszy rok, kiedy kamiennogórska strefa pokazuje, że szczególnie zależy jej na łączeniu potencjałów: gospodarczego i edukacyjnego, a podejmowane przez nią trafne inicjatywy zjednują przychylność zarówno władz samorządowych, jak i bezpośrednich odbiorców adresowanych projektów.
(ŁCR)