W niedzielę, 16 października 2016r., uczniowie Gimnazjum nr 3 udali się na wycieczkę do Wrocławia. Śmiało rzec można, że gimnazjaliści tego dnia zgłębiali wiedzę dosłownie i w przenośni, bo tematem przewodnim wyprawy była WODA.
Pierwszym punktem wycieczki było HYDROPOLIS- jedyne w Polsce centrum wiedzy o wodzie. Już samo położenie wystawy jest interesujące, ponieważ znajduje się ona w XIX- wiecznym podziemnym zbiorniku czystej wody o powierzchni 4000 m2. Wystawę podzielono na osiem stref tematycznych. W każdej z nich woda jest przedstawiona z innego, fascynującego ujęcia. Zrozumienie znaczenia wody jest bardzo potrzebne w czasach, kiedy wiele miejsc na Ziemi jej nie ma. Dlatego uczestnicy wycieczki z wielką uwagą słuchali osoby oprowadzającej po Hydropolis. Niemałe wrażenie na gimnazjalistach zrobił seans 360°– niezwykła opowieść o początkach wody. Uczniowie przenieśli się w najodleglejsze zakamarki kosmosu. Kolejna część wystawy „Głębiny” zainteresowała nie tylko ze względu na replikę batyskafu „Trieste II”, ale także dlatego, że gimnazjaliści poznali niezwykły świat bioluminescencji stworzeń ukrywających się na dużych głębokościach. „Ocean życia”, „Strefa relaksu”, „Człowiek i woda”, „Miasto i woda”, „Historia inżynierii wodnej”, „Stany wody” to kolejne punkty wystawy, które obfitowały w „żywą” wiedzę. A do tego wszystkiego, można było ją zgłębiać jeszcze bardziej, ponieważ na terenie całej wystawy była możliwość skorzystania z HYDROPEDII- multimedialnego zbioru artykułów popularnonaukowych, które rozszerzają tematykę podejmowaną na wystawie.
Kolejny etap wycieczki to Hala Stulecia, gdzie odbyło się seminarium z zakresu ochrony środowiska z cyklu „Zielono mi”. Zostały tam przedstawione zagadnienia, które dotyczyły ochrony wód Jeziora Strzeszyńskiego. Ciekawym rozwiązaniem stosowanym nad tym zbiornikiem jest używanie areatorów, które wykorzystują energię wiatru. Woda ze strefy naddennej jest wyciągana na powierzchnię i rozpylana, przez co jest bardziej bogata w tlen.
Zagadnieniem podejmowanym na seminarium była również fauna i flora Kampinowskiego Parku Narodowego. Gimnazjaliści poznali walory przyrodnicze i turystyczne tego niezwykłego miejsca.
Na zakończenie wycieczki uczniowie udali się do Parku Szczytnickiego, gdzie obejrzeli pokaz Wrocławskiej Fontanny. Wodne widowisko, zsynchronizowane ze starannie dobraną muzyką, spektakularnym oświetleniem i multimedialnymi animacjami dało niesamowite wrażenie artystyczne.
Nawet czterogodzinny powrót do domu nie był w stanie popsuć nastroju uczestnikom wyjazdu, ponieważ umilali go sobie radosnym śpiewem. Repertuar był dość szeroki- od przyśpiewek ludowych aż po przeboje „na czasie”.
Mamy nadzieję, że zgłębiona wiedza na temat wody sprawi, że młode pokolenie będzie dbało o zasoby wodne, bo bez wody nie ma przecież życia.