Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-11-2016

Na ostatniej Sesji Rady Miasta Lubań na pierwszy plan wysunął się temat lubańskiego rynku pracy. Wśród podjętych uchwał najważniejsze były przesunięcia w planach finansowych oraz zmiany zagospodarowania przestrzennego miasta.

Październikową sesję rozpoczęto minutą ciszy symbolizującą pożegnanie i szacunek wobec zasłużonego dla Lubania harcmistrza Jana Brzozowskiego, członka Szarych Szeregów, prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK oraz współtwórcy i nestora Hufca ZHP Lubań, który odszedł od nas 24.10.2016 roku. Po przyjęciu protokołu poprzedniej sesji i zaakceptowaniu sprawozdania z pracy burmistrza w okresie międzysesyjnym głos zabrała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lubaniu, Krystyna Mucha. 
- Stopa bezrobocia w samym Lubaniu, jak również w całym powiecie lubańskim spada - rozpoczęła wystąpienie Krystyna Mucha. - Ten wskaźnik w roku 2001 wynosił 31,6%, zaś w sierpniu br. mieliśmy już 12,1%. Dzisiaj dostałam najnowsze informacje z urzędu statystycznego za wrzesień, z których wynika, że w powiecie lubańskim stopa bezrobocia sięga 11,4%. W najtrudniejszym okresie w Lubaniu zarejestrowanych było 2655 bezrobotnych, a w całym powiecie 7100. W tej chwili mamy 528 bezrobotnych w Lubaniu, zaś 1907 w powiecie lubańskim - wyliczała dyrektor PUP.
Oprócz zaprezentowania najnowszych danych Krystyna Mucha przedstawiła również działania, jakie podejmuje instytucja, w celu skutecznej aktywizacji mieszkańców pozostających bez pracy. Nie zabrakło również danych statystycznych. Wynika z nich, że co trzecia osoba bezrobotna jest powyżej 50 roku życia, zaś co czwarta nie skończyła 30 lat. Długotrwale bezrobotnych w powiecie mamy ponad 50%, zaś w Lubaniu sytuacja jest nieco lepsza i wynosi 41%. Blisko 30% bezrobotnych to ludzie bez odpowiednich kwalifikacji zawodowych, a 15-18% to osoby bez doświadczenia zawodowego. Z drugiej jednak strony na rynku pojawia się coraz więcej ofert pracy, a nieco gorzej jest z osobami gotowymi do podjęcia zatrudnienia. 
Dodatkowych wniosków dostarcza także analiza motywacji i oddalenia od rynku pracy osób bezrobotnych. Współcześnie wszystkie osoby zarejestrowane w PUP kwalifikowane są do jednego z profili pomocy, gdzie profil pierwszy oznacza pełną gotowość do podjęcia zatrudnienia a profil trzeci – utratę motywacji.  
- W powiecie zakwalifikowanych do 3 profilu zostało 25%, w Lubaniu 17,8%. Można powiedzieć, że w mieście bezrobotni są nieco bardziej aktywni, a urząd ma dzięki temu,  większe możliwości, żeby im pomóc - relacjonowała K. Mucha.
Bogate w treść wystąpienie przedstawicielki urzędu zakończyły liczne pytania ze strony lubańskich rajców. Radnych interesowało między innymi to, jak na sytuację bezrobocia wpłynął program 500 plus, czy firmy z lubańskiej podstrefy ekonomicznej potrzebują pracowników, z jakich dziedzin czy branży pojawiają się oferty na rynku pracy oraz jak na sytuację bezrobocia wpłynąłby zakaz handlu w niedzielę czy podwyższenie najniższej pensji krajowej.
Po dyskusji Przewodniczący Rady Miasta Lubań, Jan Hofbauer przekazał informację dotyczącą oświadczeń majątkowych, które złożyli radni. Następnie burmistrz Lubania w kilku słowach podsumował temat oświadczeń majątkowych pracowników samorządowych. W dalszej kolejności przystąpiono do podjęcia uchwał, które w większości porządkowały procedury działania urzędu i miejskich instytucji. Dokonano koniecznych zmian w zakresie planowanych dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów zawartych w budżecie i w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Miejskiej Lubań na lata 2016-2028. Zmiany dotyczące zadań inwestycyjnych odnosiły się do przebudowy ul. Starolubańskiej wobec konieczności wymiany i dobudowy całej kanalizacji deszczowej. W związku z potrzebami miasta w zakresie rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży zaplanowano nowe zadanie - budowę boiska ze sztuczną trawą (czytaj więcej). Dokonano też zmniejszenia wydatków inwestycyjnych z zadania „Przebudowa budynku Urzędu Miasta przy ul. 7 Dywizji 14 w Lubaniu” w związku z ograniczeniem zakresu rzeczowego i podpisanych w tym zakresie umów na bieżący rok. Ostatecznie przesunięto również na 2017 rok kwotę udziału miasta w realizowanej przez Starostwo Powiatowe inwestycji na rondzie na Podwalu. Wśród podjętych uchwał część dotyczyła  planów zagospodarowania przestrzennego Lubania, w tym planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Parku na Kamiennej Górze. Po zakończonych głosowaniach, burmistrz odpowiedział na zapytania i wnioski radnych.   
(ŁCR)
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...