Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-01-2017

Już niebawem z przestrzeni miejskiej znikną gimnazja. Jaki w praktyce okaże się powrót do systemu szkolnictwa sprzed ery gimnazjów pokaże przyszłość. Tymczasem samorząd lubański robi przymiarki do nowego modelu sieci szkół w Lubaniu.

Lubań podobnie jak inne miasta czekają zmiany oświatowe. Aby reforma miała nieco łagodniejszy przebieg od stycznia działalność rozpoczęło Centrum Usług Wspólnych, które ujednolici i usprawni obsługę księgowo-kadrową. Propozycja sieci lubańskich szkół powstała po spotkaniach z dyrektorami placówek w oparciu o Prawo Oświatowe i analizę liczby uczniów w szkołach podstawowych oraz gimnazjach. Obecnie na tych szczeblach edukacji kształci się w Lubaniu 1806 uczniów w 78 oddziałach.

  W kolejnych latach liczba uczniów będzie się sukcesywnie zmniejszać skutkując mniejszą liczbą oddziałów szkolnych. Dla przykładu w 2017 w Lubaniu prognozuje się 1753 uczniów uczących się w 71 oddziałach, w 2020 roku 1416 uczniów (57 oddziałów), zaś w 2023 rok - 1188 uczniów (47 oddziałów). I choć już dzisiaj wiemy, że dyrektorem ośmioletniej szkoły zostanie obecny prowadzący sześcioletnią podstawówkę, zaś funkcje wicedyrektora przejmie aktualny dyrektor gimnazjum niezbędne są również zmiany lokalowe. 

Zmiany w zagospodarowaniu budynków szkolnych wynikać będą między innymi z konieczności wdrożenia nowego ramowego planu nauczania. Realizacja podstawy programowej wymagać będzie, aby budynek szkolny został wyposażony w pracownię fizyczno-chemiczną czy biologiczno-chemiczną. W chwili obecnej pracownie specjalistyczne znajdują się w naszych trzech gimnazjach, dlatego planuje się połączenie podstawówek z gimnazjami.  Ponadto przy modyfikacji sieci szkół bierze się pod uwagę fakt, że teren i otoczenia obecnej SP3 utrudnia znacznie zapewnienie w szkole nowoczesnej infrastruktury sportowej, zaś zmiana lokalizacji SP2 i SP3 umożliwi  zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych i bezpieczeństwa uczniów. 

Tym samym samorząd chce włączyć do ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika i utworzyć ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi  im. Tadeusza Kościuszki z siedzibą na ul. Mickiewicza 1. Następnie włączyć do ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Europejskich  Dróg Świętego Jakuba Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa i utworzyć ośmioletnią Szkołę Podstawową z klasami gimnazjalnymi im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba z jednoczesną zmianą jej siedziby w ul. Dolnej 8 na ul. Rybacką 16 oraz włączyć do ośmioletniej Szkoły Podstawowej nr 3  im. Jana Pawła II Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego i utworzyć ośmioletnią Szkołę Podstawową z klasami gimnazjalnymi im.  Jana Pawła II z jednoczesną zmianą jej siedziby z ul. Górnej 1 na ul. Skalniczą 3 w Lubaniu od roku 2017 będą funkcjonować w niej klasy integracyjne lub terapeutyczne). Sześcioletnia Szkoła Podstawową nr 4 im Kawalerów Orderu Uśmiechu zostanie przekształcona w ośmioletnią Szkołę Podstawową nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu przy ul. Kopernika 15 w Lubaniu. 

W wyniku zastosowanych zmian niezbędna okaże się korekta obwodów szkolnych przekształcanych szkół podstawowych. Jej efektem będzie zwiększenie liczby dzieci o 100 m.in. SP2 na przełomie 2017/2018 i 2022/2023 (aby dociążyć obiekt do ich warunków lokalowych) o ile dzieci  z przypisanych obwodów szkół będą do nich uczęszczać. Należy wziąć pod uwagę fakt, że duża liczba uczniów spoza miasta uczęszcza do SP4. I ten trend nadal może się utrzymać. 

Powyższe propozycje zostaną przedstawione Radzie Miasta Lubań, która po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty podejmie uchwałę w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. 

Jeśli chodzi o kadrę nauczycielską to z dniem 1 września 2017 r. nauczyciele, asystenci nauczyciela,  pracownicy niebędący nauczycielami w dotychczasowej sześcioletniej szkole podstawowej, stają się odpowiednio nauczycielami, asystentami nauczycieli, pracownikami niebędącymi nauczycielami, zatrudnionymi w ośmioletniej szkole podstawowej, zaś nauczyciele dotychczasowego gimnazjum z dniem przekształcenia albo włączenia gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej stają się nauczycielami ośmioletniej szkoły podstawowej. 

Najbliższe miesiące pokażą jak ostatecznie reforma oświaty wpłynie na lubańską sieć szkół.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...