Zapraszamy do obejrzenia lubańskiego wideoinformatora. Dziś opowiemy o budowie nowego parkingu i o programie integracji Romów.
Nowy parking przy ul. Mieszka II
2021 rok to czas kolejnych inwestycji miejskich. Na Osiedlu Piastów przy ul. Mieszka II planowana jest budowa parkingu. W założeniu parking przeznaczony będzie dla około 60 samochodów osobowych wraz z miejscami dla osób niepełnosprawnych.
Budowa parkingu przy ul. Mieszka II znalazła się wśród planowanych w budżecie miasta tegorocznych inwestycji. Ma on służyć mieszkańcom tejże ulicy, ulic pobliskich, a także rodzicom dowożącym swoje dzieci do Przedszkola Miejskiego nr 5.
Założenia projektu obejmują m.in. płytę parkingu wraz z oznakowaniem, przebudowę oświetlenia drogowego oraz koncepcję nasadzenia zieleni i wyposażenia terenu w elementy małej architektury. Ale to nie wszystko. Dodatkowa dobra informacja dla mieszkańców tego rejonu dotyczy modernizacji drogi przy ul. Mieszka II.
W wyniku interwencji zarówno mieszkańców, jak i radnych miasto zamierza zmodernizować pas drogi Mieszka II. W planie jest wykonanie nowego odwodnienia oraz nowej nawierzchni, dzięki czemu zostanie przeprowadzona inwestycja kompleksowo poprawiająca infrastrukturę drogową.
Jak podkreśla Burmistrz, Arkadiusz Słowiński szczególne podziękowania należą się Spółdzielni Mieszkaniowej, która współpracowała z Urzędem Miasta przy tym projekcie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem nowy parking i zmodernizowana ulica będą dostępne dla mieszkańców Lubania jeszcze w tym roku.
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów
Gmina Miejska Lubań przystępuje do programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Program będzie skierowany do całej społeczności romskiej mieszkającej w Lubaniu.
Jest to program ogólnopolski opracowany na całą dekadę. Środki finansowe na realizację programu będą pozyskiwane przede wszystkim z budżetu Państwa z dotacji celowej oraz z dwóch ministerstw: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wkład jednostki samorządu będzie wynosił 15% kosztów realizacji tego programu, pozostałe 85% będzie sfinansowane budżetu Państwa. Celem programu będzie wsparcie edukacji dzieci w wieku szkolnym i wczesnoszkolnym, działania związane z zatrudnieniem, edukacja prozdrowotna, a także poprawa infrastruktury mieszkaniowej rodzin najuboższych. Miasto powołało do współpracy asystenta edukacji romskiej, który będzie wsparciem przy realizacji tego projektu. Funkcję tę zgodziła się przyjąć Katarzyna Ondycz-Przybyła.
- Cieszymy się na tę współpracę. Poprzez integrację społeczności romskiej i nie romskiej będziemy mogli ocenić faktyczne potrzeby i wybrać z programu najlepsze moduły tematyczne, które będą realizowane – mówi Małgorzata Poszelężna, Naczelniczka Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Miasta.
Pozytywny odzew płynie również ze strony środowiska romskiego.
- Bardzo się cieszę z programu integracji ze środowiskiem Romów, szczególnie z programu wsparcia edukacji dzieci romskich oraz wszelkiej pomocy mającej na celu podnoszenie kwalifikacji zawodowych czy ochronę zdrowia. Mam nadzieję, że wyjdą z tego same sukcesy – mówi Katarzyna Ondycz-Przybyła.
Dzięki udziałowi Gminy Miejskiej Lubań w programie możliwe będzie nie tylko wsparcie, ale i integracja społeczności romskiej i nie romskiej zamieszkałej na terenie Lubania. Wiele z planowanych działań będzie realizowanych przy wsparciu jednostek miejskich oraz instytucji kultury.
(ŁCR)