Początek historii Międzynarodowego Dnia Kropki miał miejsce w 2003 r., kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”.
Przedstawiała ona historię dziewczynki o imieniu Vashti, która podczas lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że nie potrafi nic namalować, ponieważ nie posiada żadnego talentu. Jej koledzy stworzyli piękne prace, a ona siedziała smutna nad białą kartką. Wtedy z pomocą przychodzi nauczycielka, która zaproponowała, aby na kartce postawiła kropkę. Ta kropka stała się początkiem drogi Vashti w poszukiwaniu swoich zdolności.
Od tego czasu, co roku, 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to dobra okazji do rozmowy z uczniami na temat ich zdolności, zainteresowań, kreatywności. W każdym z uczniów możemy odnaleźć jakiś talent, czasami wystarczy wskazać dziecku tylko właściwą drogę…
W tym dniu nasi uczniowie i nauczyciele przyszli ubrani w kropki, czasami były to tylko pewne elementy stroju, ale w szkole zrobiło się od razu radośniej. Podczas lekcji uczniowie zapoznali się z krótką historią dziewczynki Vashti, a następnie rozmawiali o swoich zdolnościach i umiejętnościach. Kolejnym elementem pracy w tym dniu było namalowanie obrazów, w których początek miała właśnie kropka. Niektórzy uczniowie stworzyli również krótkie historie związane ze swoim dziełem sztuki i głośno przedstawili je na forum klasy.
Dzień ten miał na celu uświadomić uczniom, że każdy z nich posiada pewne umiejętności i zdolności. Trzeba je tylko odkryć, a potem nad nimi pracować, aby nie zostały zagubione.
A.Sieradzka