W czwartek 5.10.2023r. odbyła się w naszej szkole pierwsza w bieżącym roku szkolnym wycieczka historyczna, a celem naszego zwiedzania stały się dwa zamki: Zamek Świny i Zamek Bolków.
Pogoda okazała się dla nas bardzo łaskawa i wręcz idealna do spacerów, robienia zdjęć oraz zwiedzania, a to z kolei wpłynęło od początku na pogodny nastrój całej grupy.
Około godziny 10.00 stanęliśmy więc całą ferajną, liczącą ponad 50 osób, przed majestatyczną, średniowieczną warownią, górującą nad krajobrazem Bolkowa i Gór Kaczawskich. Piękno natury okalającej zamek Świny od razu nas oczarowało. Wieżę zamkową porasta bowiem bluszcz, wedle szacunków liczący ponad 250 lat. Piękne lipy zdobią prowadzącą pod zamek aleję, a rozłożyste gałęzie drzew tworzą naturalne sklepienie i dają cień strudzonym wędrowcom. Początki historii zamku Świny sięgają czasów pierwszych Piastów, a pierwotny gród z X w. wzmiankowany był już w kronice Kosmasa w 1108 r. jako Zvini in Polonia.
Po bardzo ciekawym zwiedzaniu obiektu z przewodnikiem Ragnarem, Kasztelanem zamku Świny, uczniowie wzięli udział w warsztatach historycznych, a działo się wtedy, oj działo… Śmiech i zaciekawienie przeplatały się wzajemnie, gdyż oferta warsztatowa okazała się bardzo bogata: część uczniów wzięła udział w strzelaniu z łuku, część przy użyciu bezpiecznej broni typu GO-NOW walczyła w szrankach, odbyły się również warsztaty zielarskie, gdzie dowiedzieliśmy się o właściwościach roślin jadalnych rosnących na naszych polach oraz w warsztatach kaletniczych, gdzie młodzież samodzielnie wykonywała bransoletki ze skóry.
Po ekscytujących zajęciach udaliśmy się do drugiego zamku, mieszczącego się w Bolkowie, powstałego jeszcze w XIII, jako książęca siedziba obronna, która po raz pierwszy zostaje ona wspomniana w 1277r. i należała wówczas do księcia legnickiego Bolesława Rogatki. Zamek Bolków odznaczał się rzadką w Polsce konstrukcją wieży w kształcie dzioba, jak i attykami w kształcie jaskółczego ogona. W czasach piastowskich nigdy nie został zdobyty. Krótki rys historyczny obiektu przedstawili nam uczniowie klasy VIII a, a legendę o zamku, w nader ciekawy sposób zaprezentowała Paulinka Dębowska. Kolejnym etapem wycieczki było ognisko na terenie zamku i chwila wytchnienia na łonie natury.
Ważnym elementem naszej wycieczki była integracja uczniów z różnych klas naszej szkoły, jak i zainteresowanie historią regionu. Niech nasze zdjęcia w galerii poświadczą, że historia łączy w sobie zarówno to co ciekawe, pożyteczne, z tym co miłe dla każdego i to niezależnie od wieku.
„Każde miejsce , do którego się udasz, staje się w jakimś sensie częścią ciebie.”
Anita Desai
Red. A.Franczak