Miejsca, w których można miło spędzić czas i dobrze się bawić. Od lat inspirują, zaskakują różnorodnością swojej oferty i skupiają szerokie grono odbiorców.
Otwarte przestrzenie kultury, gdzie znajdziemy dobrą książkę, skorzystamy z wielu zajęć czy nawiążemy nowe relacje.
W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o inauguracji roku akademickiego lubańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Nocy Bibliotek.
4 października sala widowiskowa Miejskiego Domu Kultury gościła studentów, wykładowców i instruktorów oraz zaproszonych gości na uroczystej inauguracji roku akademickiego lubańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Bardzo cieszę się z tej aktywności seniorów i to, że jest ich tak liczna grupa to tez zasługa wszystkich prowadzących z poprzednich lat – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.
Edukacja artystyczna, gimnastyka z elementami tańca towarzyskiego, edukacja zdrowotna, edukacja cyfrowa, nauka języka niemieckiego i angielskiego, edukacja językowa – to zajęcia, na które już teraz mogą zapisać osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia.
- Będziemy mieć również nową propozycję, po przeprowadzeniu ankiety, a mianowicie samoobrona dla seniorów. Mamy nadzieję, że te zajęcia ruszą już wkrótce – zapowiedziała dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Grażyna Glodek.
W nowy rok akademicki wprowadził studentów wykład inauguracyjny zatytułowany „Czy w wieku senioralnym można być szczęśliwym?”.
- Pojęcie szczęścia jest bardzo ogólne, bardzo szerokie. Bardzo wielu, wielu specjalistów mogłoby się na ten temat wypowiadać. Zależy to od strony finansowej danego seniora, zależy to od strony również zdrowotnej danego seniora, ale i od wielu, wielu innych czynników. Od kontaktów interpersonalnych, jakie seniorzy mają między sobą – podkreśliła dr Dorota Cichoń, prof. Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.
I rzeczywiście - zajęcia w ramach Uniwersytetu to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności i odkrywanie pasji. Dla seniorów to przede wszystkim możliwość spędzenia miło czasu w towarzystwie osób o podobnych zainteresowaniach.
- Postanowiłem jednak skorzystać jeszcze troszeczkę, no nie powiem, że z życia, bo z życia też, ale no… po prostu być z ludźmi. Być z ludźmi, bo to człowiek się czuje może i zdrowszy. Bo siedzieć i dusić się tak w sobie z tymi wszystkimi problemami, to nie bardzo się daje radę, to tylko przygnębia bardziej, a tak jest weselej – opowiadał Jan, jeden ze słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
- Lubię towarzystwo, mam strasznie fajne tu przyjaciółki, no i czemu mam nie chodzić, jak to się mówi: poszerzać własne horyzonty? A poza tym na naukę nigdy nie jest za późno – dodała studentka UTW Lucyna.
Warto podkreślić, że lubański Uniwersytet Trzeciego Wieku oferuje swoim słuchaczom nie tylko cykliczne zajęcia programowe. Podobnie jak w roku ubiegłym, planowane są też wykłady, spektakle, koncerty, wieczorki taneczne i wspólne wyjazdy.
- Ja jak słyszę, jak ktoś się wypowiada, że w Lubaniu się nic nie dzieje, to mnie normalnie nie powiem, co zalewa. Bo są, tylko trzeba chcieć, trzeba po prostu chcieć, odważyć się, pójść między ludzi – zachęcała Lucyna.
Niespodzianką i akcentem artystycznym był występ Janusza Cedro, który zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania znanych i lubianych polskich przebojów.
Czy biblioteka to tylko pomieszczenia pełne książek? Lubańska książnica od lat udowadnia, że w bibliotece można także aktywnie spędzać czas i świetnie się bawić.
Niebanalną propozycją jest organizowana co roku Noc Bibliotek. Taki wieczór naprawdę może zaskoczyć różnorodnością zajęć dla osób w każdym wieku.
Najmłodsi szukali pirackich skarbów z Kapitanem Krabem.
- Na początku papuga nam dała takie zadania. Odnaleźliśmy mapę no i zaczęliśmy szukać. Czternaście tych zadań było – opowiadał Piotr.
- Aż doszliśmy do celu, do skrzyni, w której było bardzo dużo skarbów, klejnotów i były jakieś czekoladki – dodała Zuzanna.
- Jak wchodziliśmy do tej piwnicy, to mi się najbardziej podobało, bo tam jeszcze kot był przywieszony czarny – podsumował pirat Ignacy.
Nieco starsi odkrywali tajniki robienia na drutach i szydełkowania.
- Można by było posiedzieć sobie przed telewizorem, można by było przy komputerze albo telefonie, albo robić samemu, a tak można spotkać się z ludźmi i sobie posiedzieć po prostu, pogadać o wszystkim, porobić, coś fajnego zrobić, pojeść… - zachwalała biblioteczne spotkania Dorota.
Portret Jesieni to propozycja w klimacie Zero Waste
- Ja ten szaliczek to robię z jakiejś resztki włóczki, ale tu jeszcze mam taką włóczkę, która u mnie leżała chyba nie wiem ile lat i ona jeszcze jest z fabryki dywanów w Kowarach, i ją wykorzystamy na koszyczek czy na coś takiego, tak że to się nie zmarnuje. Tyle lat leżało, nie wyrzuciłam i teraz to przerobimy – opowiadała Krystyna.
Klocki LEGO zna każdy. Co można z nich wyczarować, gdy do pracy zabiera się dziecko z mamą, tatą czy najlepszym przyjacielem?
- Ja z kolegą tutaj robimy prom kosmiczny, w którym jest masa zwierzaków: chomik, pies, koń – jak na razie tyle mamy. Chomik ma nawet karuzelę. Jak na razie montujemy drzwi i okna na górze – opisywała swój projekt Ania.
Na towarzyskich rozgrywkach Rummikub szybko mijał czas, choć gra wymaga nie lada skupienia.
- Gra polega na tym, żeby pozbyć się wszystkich klocków. Jest to gra przede wszystkim rozwijająca bardzo dobrze pamięć i koncentracji na pewno dużo potrzeba, żeby to ogarnąć – tłumaczyła Ryszarda.
- Cały wic polega na tym, żeby przechytrzyć przeciwników. Tu chodzi o logikę matematyczną, liczenie – podkreślał Władysław.
Grupa nastolatków wzięła udział w tworzeniu pierwszego numeru magaZINu o i dla młodzieży.
- My jesteśmy na wszystkie propozycje otwarci. Jeżeli ktoś – cały czas powtarzamy to na wszystkich wydarzeniach, przez naszą stronę facebookową – jeżeli ktoś ma pomysł na to, żeby cokolwiek w bibliotece się wydarzyło, zorganizować, jesteśmy otwarci na takie propozycje i wspólnymi siłami na pewno uda się wiele wydarzeń zorganizować – podsumowała dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu Izabela Uśpieńska-Domagała.
Lubańska biblioteka to miejsce pełne dobrej energii, skupiające ludzi z pasją.
(ŁCR)